Švarūs namai – jokių ligų

Dažnas ligų sukėlėjas – nešvarūs namai, kuriuose gausu bakterijų, kenksmingų medžiagų, dulkių ir astmos sukėlėjų. Astma itin dažnai pasireiškia uždarose netvarkingose patalpose gyvenantiems vaikams, neretai ir suaugusiems. Kas yra astmos sukėlėjai?

Tai namų dulkių erkutės, kurios čiužiniuose, kilimuose ar minkštuose balduose palieka kenksmingas išskyras. Erkės tarpsta šiuolaikiniuose, puikiai izoliuotuose, šildomuose namuose. Minkštieji baldai ir nuo sienos ik isienos besidriekiantys kilimai – ideali aplinka šioms nenaudėlėms veistis. Taip pat astmos priepuolius sukelia auginamų kačių ir šunų plaukai bei odos pleiskanos. Auginant naminius gyvūnus, namų valymas – pats svarbiausias dalykas užtikrinti švarą ir gerą savijautą – ypač sergantiesiems. Tarp sukėlėjų taip pat yra pelėsiai, kvėpavimo takų infekcijos, cigarečių dūmai, išmetamosios automobilių dujos, oro gaiviklių, kvepalų dalelės ore, žiedadulkės, vaistai (tarp jų ir aspirinas), kai kurie maisto produktai (pvz. žemės riešutai, jūrų gėrybės, kiaušiniai), stiprios emocijos, šaltas oras ar staigūs temperatūros pokyčiai.

Kaip apsisaugoti? Pirmiausiai reikia išsiaiškinti, kas sukelia astmos priepuolius ir vengti šių dalykų. Šaltu oru burną ir nosį galite lengvai prisidengti šaliku – taip kvėpuosite šiltesniu oru. Daugiausiai teršalų yra drėgname ir karštame ore – galbūt tomis dienomis verta pasilikti namuose. Nenaudokite purškiklių, kvepalų, pasistenkite, kad namuose nebūtų rūkoma.

Jei testas rodo, kad esate alergiškas namų dulkių erkėms, kilimėlius ir kiliminę dangą keiskite kieta danga, pavyzdžiui, keraminėmis plytelėmis ar mediena. Būtinos valymo paslaugos. Vėliau patys reguliariai išsiurbkite minkštus baldus ir užuolaidas, kuo dažniau jas plaukite. Dažnai keiskite patalynę, skalbkite kuo aukštesnėje temperatūroje. Pagalves ir čiužinius įvilkite į alergenams atsparias įmautes. Erkės veisiasi drėgnose vietose, todėl jei patalpos būtent tokios, įsigykite drėgmės surinktuvą.

Kartą per savaitę naikinkite dulkių erkes, kurios galėjo įsiveisti minkštuose žaisluose – skalbtinus skalbkite, kitus nakčiai kiškite į šaldiklį. Jei astmą sukelia naminis gyvūnėlis, gali tekti jį kam nors padovanoti. Kartais augintinį pakanka kartą per savaitę išmaudyti.

Vos pajutę prasidėsiant priepuolį, jei įmanoma, pasitraukite nuo to, kas, kaip spėjate, galėjo jį sukelti, pasilikite šiltoje patalpoje ir kvieskite pagalbą. Svarbiausia išsiaiškinti ligos priežastį, nustatyti astmos sukėlėją.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *