Netradicinė gyvatvorė – kukmedis

KukmedisApsitvėrę sklypus, kiemus ir namus tvoromis jaučiamės kur kas geriau. Ir dėl to, jog mūsų sklypo ribos tampa be galo aiškios. Ir dėl saugumo, ar bent saugumo jausmo. Ir dėl grožio, savaime suprantama. Be kita ko – svarbus ir privatumas. Tvora puikiai apsaugo ir nuo palaidų šunų, kurie formalių ribų, kai nėra aiškios tvoros, tikrai nemato ir net nebando matyti. O jų vizitai dažniausiai baigiasi ne ytin maloniai, ypač tas pasimato pavasarį, nutirpus sniegui. Taigi tvora tikram lietuviui – neišvengiamas aksesuaras, puošmena ir būtinybė.

Dažniausiai tie, kurie išgali, turi dvigubą tvorą – tai būna metalinė ar medinė tikrai aklina tvora, ir šalia jos auganti kokia nors gyvatvorė. Taip ir užtikrintai svetimi šunys nepateks, ir gražu bus pažiūrėti, į žaliuojančią sieną aplink sklypą. Dažniausiai gyvatvorei naudojamos tujos, labai retai – kiti augalai. Tiesiog tujos ir puikiai tinka, ir be galo įprastos, o kiti tiesiog pamiršti, kad ir tas pats kukmedis. Tujos patogios – puikiai auga, yra labai vešlios, lengvai genimos, atsparios. Tiesą sakant, abejoti jų tinkamumu tikrai neverta. Tačiau kartais norisi ir įdomumo, ir kažkokio išskirtinumo. Štai kukmedis ko gero veltui primirštas – tai taip pat visžalis augalas, taip pat vešlus, tankus, puikiai leidžiasi genimas. Atsparus jis ir šalnoms, tad kodėl gi ne. Nagi kodėl.

Tiesą sakant, kartais vis tik galima pamatyti kukmedžių, auginamų soduose ir privačių namų kiemuose. Paprastai tai būna pavieniai arba genimi ir puoselėjami, arba tiesiog užleisti plačiai kerotis medžiai. O štai kukmedis gyvatvorėje – ne toks jau ir dažnas reiškinys. Na, reikia tikėtis, sodins jį ir augins žmonės, vis kažkas įdomesnio. Tačiau svarbu nepamiršti ir kelių dalykų. Kukmedis vasarą suformuoja gražias, ryškiai raudonas uogas. Tas raudonis puikiai kontrastuoja su pačio augalo sodriai žaliomis šakomis, tiksliau jų spygliais. Ir tas kontrastas išties gražus. O bet tačiau. Kukmedžio uogos yra labai nuodingos, tad reikia labai aiškiai savo vaikams tą pasakyti, kad nebūtų jokio noro ragauti šio augalo. O gal tai ir yra priežastis, kodėl toks nedažnas dar šis medis? O štai prieš kelis šimtmečius kukmedžiai Lietuvoje augo tiesiog miške, kaip natūralus augalas, vėliau išnykęs dėl per šalto klimato.

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *