Kiek kainuoja vandens nugeležinimas
Tie, kas ką tik ką tik pasidarė ar tik planuoja darytis gręžinį vandeniui dažniausiai jau būna informuoti ir apie tai, jog daugeliui atveju po to prireikia ir vandens nugeležinimo filtrų. Ne visur ir ne visada, tačiau daugelyje Lietuvos vietų artezinis gręžinių iš tiesų turi gerokai per daug geležies. Iš pradžių viskas atrodo paprasta – pastatysime paprastą mechaninį filtrą su keičiama dalimi už keliolika eurų ir bus ramu. Juk taip darėme sodo sezoniniam vandeniui, tą darome savo sodyboje su šulinio vandeniu, tai tiks ir gręžiniui. Tačiau taip toli gražu nėra. Giluminis vanduo, tiksliau jame esanti geležis ir kitos cheminės medžiagos nėra oksiduotos, o jonu pavidalu jos mechaninius filtrus praeina be jokio sulaikymo. Tad gręžinių vandeniui filtruoti naudojami specialūs filtrai, prieš tai vienu ar kitu būdu oksiduojantys ten esančią geležį. Tokių vandens nugeležinimo filtrų kaina iš pradžių šokiruoja gręžinių savininkus, tačiau vėliau vis tik tenka susitaikyti.
Taigi, kiek galime tikėtis pakloti už vandens nugeležinimui ir minkštinimui skirtą filtrą? Viskas priklauso ir nuo filtro tipo, kokį oksidacijos mechanizmą jis naudoja, ir nuo jo našumo perfiltruoti tam tikrą vandens kiekį per laiko vienetą. Tačiau kainos išties yra nemažos – pigesni ir paprastesni filtrai kainuoja beveik aštuonis šimtus eurų, tuo tarpų geresni, našesni ar kitokį oksidacijos mechanizmą naudojantys gali kainuoti ir dvigubai. Sumos – išties įspūdingos net ir žinant, kiek kainuoja pats gręžinio įrengimas. Sužinojus, kad filtras tiek kainuoja, dauguma naujų artezinio vandens naudotojų tikrai nustemba, nusivilia, o galbūt bando filtravimo tiesiog atsisakyti. Ar tai įmanoma? Iš dalies taip.
Tie, kam vandens nugeležinimo filtrų kaina pasirodė ženkliai per didelė, o ir tiesiog vandens minkštinimo įranga neatrodo svarbi jų santechnikos dalis, turėtų atidžiai pasinagrinėti gręžinio pasą ir vandens cheminę – analitinę sudėtį. Įprastai prie jos būna nurodytos ir rekomenduojamos arba leistinos normos. Daugeliu atveju jos kur kas svarbesnės žmogaus sveikatai pavojingoms medžiagoms – įvairiems natrio junginiams. Kalcis ir geležis iš esmės nėra pavojingos, kita vertus, jos gali stipriai gadinti įvairius buities prietaisus ar lemti tiesiog blogą vandens skonį bei kvapą. Tiesa, pastarieji labiau susiję su sieros vandeniliu. Galbūt jūsų vanduo leistinas normas viršija labai nežymiai, arba jų net neviršija, tad brangaus filtro pagrįstai galite atsisakyti.