Kaip apsaugoti kvėpavimo takus nuo ligų?
Sirgti kvėpavimo takų ligomis – viena nemaloniausių problemų, ypač dažnai kamuojanti ankstyvą pavasarį ar jau šąlant orams. Itin dažnai kvėpavimo takų ligomis serga vaikai, todėl žinojimas, kaip išvengti tokio tipo ligų – neįkainojamas. Norėdami sužinoti, kaip apsaugoti kvėpavimo takus nuo galimų ligų, pirmiausiai verta pasidomėti, kaip kvėpavimo takai veikia, kam jie skirti ir kokį darbą atlieka.
Kaip kad centrinio šildymo sistema sudaryta iš turbinos, vamzdžių sistemos ir radiatorių, taip kvėpavimo sistema — iš kvėpavimo takų, kurie perduoda orą nuo šnervių (bei burnos — papildomo pagalbinio tako) iki plaučių. Plaučiai išsidėstę abipus širdies šonkaulių gaubiamoje krūtinės ląstoje, kuri yra cilindro formos, galinti judėti, t. y. keisti savo tūrį, priklausomai nuo kvėpavimo, kūno laikysenos ir stuburo judesių.
Vidiniai kvėpavimo organai:
Ertmė: krūtinės ląsta.
Turinys: du mūsų plaučiai.
Kiti kvėpavime dalyvaujantys organai: diafragma, kai kurie vidaus organai, pilvo raumenys.
Kvėpavimo tikslas – aprūpinti organizmą deguonimi ir pašalinti iš jo anglies dioksidą. Labai svarbūs įkvėpimo ir iškvėpimo pratimai, stiprinantys mūsų kvėpavimo organų būklę. Vienas pratimų: iki pusės pripildykite vandens stiklainį, į jį įdėkite šiaudelį. Jūs drauge su vaikais, sėdėdami, stovėdami prie stalo arba klūpodami ant grindų, kaip galėdami ilgiau pučiate per šiaudelį orą, darydami burbuliukus. Paskui kaip galėdami ilgiau pučiate kuo mažesnius burbuliukus. Kitas pratimas, padėsiantis stiprinti kvėpavimo organų būklę ir prevenciškai saugosiantis Jus ir Jūsų šeimą nuo kvėpavimo takų ligų – žaidimas stalo teniso kamuoliuku. Stalo teniso kamuoliuką padedate ant stalo. Kiekvienas dalyvis, stipriai pūsdamas, turi kamuoliuką nupūsti nuo savęs kuo toliau.
Labai svarbu pasirūpinti ne tik kvėpavimo organų stiprinimu, bet ir aplinkos švara. Tam, kad išvengtumėte bakterijų patekimo į kvėpavimo takus, reguliariai vėdinkite kambarius, kruopščiai valykite besikaupiančias dulkes drėgnu skuduru. Lygiai tos pačios taisyklės galioja ne tik namuose, bet ir automobilyje. Automobilių oro kondicionieriuose kaupiasi gausybė mikrobų, kurie patenka į mūsų kvėpavimo takus. Todėl ir automobilyje būtina reguliariai valyti dulkes ir visus nešvarumus. Taip pat reikalingas kokybiškas kondicionierių pildymas Vilniuje ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste, jei automobilyje per karšta. Perkaitimas – kaip ir dideli temperatūrų svyravimai – taip pat pavojingas mūsų sveikatai.
Svarbiausia – stiprinti imunitetą, atlikti kvėpavimo pratimus ir rūpintis švaria aplinka – tiek namų, tiek darbovietės, tiek automobilio.