Empatijos ugdymas nuo vaikystės. Kuo dėti dideli pliušiniai meškinai?

Empatijos sąvoka dažnai formuluojama kaip gebėjimas užjausti, palaikyti ar pagelbėti bėdos ištiktam žmogui. Taip pat, tai gali būti taikytinas apibūdinimas kalbant apie skirtingų rasių, lyčių priėmimą bei visišką toleravimą savo aplinkoje. Empatija neatsiranda šiaip sau. Ją būtina įdiegti dar ankstyvame amžiuje tam, kad užaugintume tikrai pakančią, draugišką asmenybę. Kita vertus ir patys turime rodyti pavyzdį, o kartais empatiškumo mokytis kartu su atžalomis.

Visiškai natūralu vaikuose įžvelgti suaugusiųjų daromą įtaką. Juk nuo pat gimimo mažuosius supanti aplinka formuoja tam tikrą asmenybę. Kokia ji bus, didžiąja dalimi priklauso tik nuo tėvų. Jei šalia esant vaikams užgauliosite kitus, būsite nusiteikę priešiškai kitataučių, skirtingą tikėjimą išpažystančių, ar tiesiog kitos orientacijos žmonių atžvilgiu, greičiausiai empatiškumo pristigs ir vaikui. Todėl itin atidžiai galvokite ką kalbate, o galų gale ir patys išmokite tolerancijos, nes dažnai pastarosios pritrūksta ir mums patiems.

Mokytis emaptijos padeda ir pliušiniai žaislai. Tam tikras išvadas galime padaryti net stebėdami kasdienius vaikų žaidimus su dideliais pliušiniais meškinais, lėlėmis, mašinėlėmis. Jei pamatote, kad vaikas tampo, drąsko ir kitaip niokoja žaislus, tuoj pat sudrausminkite atžalą, aiškiai leisdami suprasti neteisingą elgesį. Išmokykite gerbti ne tik tai, kas gyva, bet ir visus aplink supančius daiktus, svetimą ir savą turtą. Beja, įrodyta, kad empatijos moko ir naminių gyvūnėlių priežiūra, rūpinimasis jais.

Visada nuraminkite vaikus šiems susitraumavus, parkritus ar kitaip susižeidus. Tokia paguoda skatina jautriau reaguoti ir į aplinkinių patirtą skausmą, tarkime netyčia užkliudžius draugą prieiti ir atsiprašyti, padėti atsistoti, o ne tiesiog nubėgti šalin.

Svarbu ir neperžengti ribos. Viskas turi būti su saiku, taip pat ir empatijos atžvilgiu perdėtas gailėjimasis jau nėra gerai, tad auklėjant vaiką, reiktų išmokyti jį atskirti šias dvi sąvokas, suvokiant kada užtenka tik pasiūlyti pagalbą, o kada ji tiesiog būtina. Bet jei vaikas didelį meškiną sudrąsko – nupirkite jam naują. Didelį pliušinš meškiną privalo turėti kiekvienas vaikas 🙂

You may also like...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *